Hjem Handling og visioner Årets gang i AutoCamperRådet: Status over et begivenhedsrigt 2025

Årets gang i AutoCamperRådet: Status over et begivenhedsrigt 2025

154

AutoCamperRådet ønsker alle læsere et rigtig godt nytår.

Ved årsskiftet gør vi status over et år, hvor AutoCamperRådet (ACR) har markeret sig stærkt i kampen for bedre forhold for autocamperturismen i Danmark.

Politisk gennembrud hos ministeren

Det største fokus i 2025 har været arbejdet i ministerens arbejdsgruppe om campingreglementet og autocamperovernatning. Da notatet blev ændret i 11. time til ulempe for autocamperne, valgte ACR at trække sin støtte. Dette førte til et direkte møde med turismeminister Morten Dahlin, hvor vi fik lejlighed til at tale for:

  • Indførelse af den officielle betegnelse “Stellpladser”.
  • At overnatning i lystbådehavne skal fortsætte uændret og ikke under campingreglementet.
  • Inspiration fra nabolande, hvor samspillet mellem byer og autocampere fungerer gnidningsfrit.

Om vores synspunkter kommer med i ministerens plan helt til målstregen må det tidlige forår 2026 vise

Ambassadørerne gør en forskel lokalt

Vores områdeambassadører har ydet en uvurderlig indsats i bl.a. Haderslev, Århus, Silkeborg, Ålborg, Hjørring, ved Karrebæksminde, ved Blåvand samt flere private initiativtagere, der har ønsket råd og vejledning. Områdeambassadørernes lokale kendskab er nøglen til at rådgive kommuner og private om fremtidens autocamperplaner. Stor tak til jer områdeambassadører.

Ny identitet: “Frihed på hjul – med omtanke”

Vi har i 2025 defineret vores mission og vision for at stå skarpere i mediebilledet. I februar 2025 tog vi hul på en debat om ACR´s mission og vision. Det har været meget givende for bestyrelsens interne arbejde, at fokusere på netop de elementer. Det er kernen i vores arbejde, at have dem med i baghovedet. De endelige formuleringer er blevet til i et forum med vores baglandsforeninger og bestyrelsen og resultatet er: ACR’s mission lyder nu: “ACR skal samle og styrke autocampernes forhold i Danmark nu og i fremtiden”, og visionen: “ACR skal arbejde for at Danmark bliver attraktivt for autocamperturismen.” 

En side effekt af arbejdet blev senere et kort motto, som bruges i meget af vores kommunikation. Vi landede på: »Frihed på hjul – med omtanke«.

Vi har nu en samlet kommunikationsstrategi og en ny hjemmeside på vej, der skal gøre det lettere for både brugere og presse at finde viden. Samt et mere aktiv Facebook-site.

Modernisering af vedtægten.

I hele moderniserings arbejdet kommer vi i 2026 med et udspil til en ny vedtægt. Vi er i mål med forarbejdet. Nu forestår beslutningsprocessen i samarbejde med vores baglandsforeninger. Et væsentligt argument for at ændre vedtægten har været, at få knyttet vores områdeambassadører og bestyrelserne for vores baglandsforeninger tættere til organisationen. Når vi var i gang med en revidering af vedtægten har vi enkelte steder gjort den mere tidssvarende. Bestyrelsen mener vi får et godt og mere effektivt arbejdsgrundlag, som en vedtægt jo er.

Hvad har vi ellers arbejdet med?

  • 4250 kg-sagen: Arbejdet for kørsel med tungere autocampere på almindeligt kørekort.
  • Adfærdsanalyse: Færdiggørelse af stor analyse af autocamperturisters adfærd.
  • Sæsonanalyse: Et aktuelt billede af de foretrukne overnatningspladser
  • Moral & Etik: Genoptryk af vores populære folder om god stil på vejene.

Vi ser frem mod et spændende 2026, hvor vi bl.a. præsenterer nye vedtægter, der skal knytte bagland og ambassadører endnu tættere sammen.

Rigtig godt nytår til alle!